Blog dosud nebyl aktivován. Jako potvrzení Vám byl odeslán e-mail, obsahující aktivační klíč. Pokud jste vlastníkem tohoto blogu a nedostali jste aktivační e-mail, nebo jste jej omylem smazali, přihlaste se prosím a nechte si jej poslat znovu.

Street dance- slovníček :)

2. září 2009 v 15:34 | Terry |  DaNcE!
Footwork
Jak říká sám název "práce nohou". Tančí se dole, při zemi, kdy se tanečník rukama opírá o zem a přitom různě přešlapuje kolem své osy a proplétá nohy.

Uprock
Svým způsobem předcházel b-boyingu. Původně tanec oblíbeny mezi členy pouličních gangů, využívající výhružných či zastrašujících gest, napodobující údery, kopy, ale striktně dodržující pravidlo, že se tanečníci (soupeři) nikdy nesmí dotknout. Jeho základem jsou rychlé pohyby nohou, podřepy a opětovná vstávaní nahoru, výpady, výhružná gestikulace apod.

Toprock
Představuje prakticky vše, co b-boy tančí ve stoje, vzpřímeně. Je svým způsobem nejméně fyzicky náročný a zároveň ze všech prvku b-boyingu "nejtanečnější". Používá se obvykle jako úvod při tanečníkově výstupu.

Popping (poppin')
Velice často se místo electric boogaloo používá označení, vzájemně se ve svém užití překrývají. Podstatné ovšem je, že electric boogaloo jako takové představuje tapet, který je založený na izolovaných pohybech svalu, končetin, na vlnění a rolování, na záškubech svalů a snaží se vyvolat iluzi, že tanečník je stroj či robot. Každopádně tanečník působí jakoby neměl kosti. Ve vývoji boogaloo sehrály roli animované skeče, filmy využívající loutkové triky, pantomima. Za zakladatele je bezvýhradně považován Sam Solomom aka Boogaloo Sam. Popping a ticking (poppin' a tickin') jsou to taneční formy založené především na trhavých, škubavých pohybech. Popping je více taneční, jen využívá "zaškubu" ke zvýraznění pohybu, zatímco ticking je především o efektu, kdy tanečník rozfázuje jakýkoliv pohyb zejména rukou a horní částí těla ve velké množství za sebou rychle následujících záškubů. Popping a ticking jsou součásti electry boogy (electric boogaloo), výchozí prvky pro současné odvozené styly - například

Electric Boogaloo (electric boogie)
Lze chápat jako zastrešující pojem pro více jak dvacet tanečních forem. Jsou to - air posing, animation, boogaloo, hopping, centipede, crazy legs, cobra, dime stopping filmore, floating/gliding, hitting, popping, yuppet, robot, saccin, scarecrow snaking, spiderman, sticking, strobing, strutting, ticking, tutting a waving.

Locking (lockin')
Je považován za vůbec první formu street dance. Vytvořil jej Don Campbell na samém konci šedesátých let a proslavil jej v průběhu sedmdesátých let. Locking se stal inspirací pro řadu následujících generací, mírně ovlivnil i vznik electric boogaloo, výrazně ovlivnil takové hudební a taneční hvězdy jako Michaela a Janet Jacksonovi nebo Ushera. Je charakteristický střídáním uvolněných pohybů s ostrými prvky a zastaveními, svým komickým (zábavným) charakterem a v konzervativní formě i nezaměnitelným způsobem oblékání. Přestože dobu největší mediální slávy má již locking za sebou, i po více jak třiceti letech jej v prakticky nezměněné podobě tančí fanoušci po celém světě. Nadále se v něm pořádají soutěže, velmi oblíbený je tento styl třeba v Japonsku.

Battle
Souboj, boj, v přeneseném slova smyslu soutěže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama